Adenom hypofýzy

Adenom hypofýzy

Adenom hypofýzy je nezhoubné nádorové onemocnění podvěsku mozkového.

Adenom hypofýzy je nezhoubné nádorové onemocnění centrální endokrinní žlázy – hypofýzy, tedy podvěsku mozkového, jedné z nejdůležitějších žláz s vnitřní sekrecí. Přestože nádor sám o sobě není zhoubný, jeho následky mohou vést k velmi závažným zdravotním problémům.

Projevuje se mimo jiné i produkcí velkého množství růstového hormonu a vzniku tzv. akromegalie, tedy nadměrnému zvětšení koncových částí těla, jako jsou prsty na končetinách.

Onemocnění mohou provázet i kardiovaskulární potíže. Tímto onemocněním častěji trpí ženy, a to především ve zralejším věku. Zároveň je však tento nádor větším nebezpečím u mužů, z důvodu agresivity a rychlejšího prorůstání do okolí.

Příčinami mohou být zděděné geny a tedy námi neovlivnitelný fakt, riziko onemocnění však určitým způsobem zvyšujeme i dlouhodobým kouřením, užíváním některých léků a potravin obsahujících jisté chemikálie.

Adenom hypofýzy - příznaky

bolest hlavy, zhoršení zraku, únava, bolest kloubů, bolest zad, zvětšení částí těla, svalová slabost, poruchy menstruačního cyklu, snížení libida, vysoký krevní tlak, velký jazyk, hrb, poruchy erekce, neplodnost, zvýšená svalová síla, zvětšení prsů u mužů

Toto téma pro vás připravujeme.


Adresář

Adenom hypofýzy ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Adenom hypofýzy

Píšeme jinde
  • Recept na jahodový koláč krok za krokem

    Recept na jahodový koláč krok za krokem

    Sezóna jahod pokračuje, a tak si dnes upečeme svěží koláč, který jahodami doslova přetéká. Fotorecept krok za krokem.

  • Propadněte rychlému zavařování a připravte si zdravé marmelády a zavařeniny

    Propadněte rychlému zavařování a připravte si zdravé marmelády a zavařeniny

    V dnešní době je výroba vlastních domácích pochutin určených ke konzumaci čím dál oblíbenější. Pro své děti a koneckonců ani pro sebe nechceme kupovat ošizené marmelády a zavařeniny, které jsou plné "éček" a nikomu nechutnají. Ty kvalitnější výrobky bývají často předražené, a tak udělají velkou díru do peněženky. Zvlášť pokud jste zvyklí konzumovat tyto produkty několikrát do týdne. Domo-elektro a jejich zavařovací hrnce vykonají téměř veškerou práci za vás!Zdravě.cz na Facebooku